MIT 2018 Team Finalists
Here is a complete list of team finalists. For full results, check out the o2cm website!
Standard
PRECHAMP
WTFQ | 5th – Dmytro Matvieievsky & Christina Jarymowycz |
NOVICE
WFQ | 7th – Dmytro Matvieievsky & Christina Jarymowycz |
INTERMEDIATE
TF | 2nd – Mikhail Shalaginov & Yuting Yang |
Vw | 4th – Roman Stolyarov & Electra Carzis |
BEGINNER
W | 3rd – Jonathan Tidor & Katherine Mathison 5th – Victor Quach & Yuening Zhang 6th – Jose Cruz & Miray Omurtak |
T | 2nd – Jonathan Tidor & Katherine Mathison 5th – Constantin Weisser & Karin Herzog 6th – Hamid Doost & Daria Osipova 7th – Victor Quach & Yuening Zhang |
Vw | 5th – Jonathan Tidor & Katherine Mathison 6th – Hamid Doost & Daria Osipova |
F | 3rd – Jonathan Tidor & Katherine Mathison 4th – Hamid Doost & Daria Osipova |
Q | 4th – Jonathan Tidor & Katherine Mathison |
Latin
CHAMP
Overall | 4th – Giorgio Gaglia & Anna Gavrilman 7th – Evan Sadler & Alisa Zosin |
PRECHAMP
P | 8th – Vincent van Mierlo & Christina Jarymowycz |
ADVANCED
CR | 4th – Jesse Kirkpatrick & Electra Carzis 7th – Charles Hirst & Laura Aravena |
SJ | 4th – Jesse Kirkpatrick & Electra Carzis 5th – Charles Hirst & Laura Aravena 8th – Andrew Tu & Ava LaRocca |
P | 1st – Jesse Kirkpatrick & Electra Carzis 3rd – Charles Hirst & Laura Aravena |
INTERMEDIATE
CR | 3rd – Lindy Blackburn & Yuting Yang |
SJ | 3rd – Lindy Blackburn & Yuting Yang 5th – Jad Elmourad & Beste Kaygisiz |
P | 4th – Lindy Blackburn & Yuting Yang 6th – Jad Elmourad & Beste Kaygisiz |
BEGINNER
C | 7th – Constantin Weisser & Charlotte Ryan |
S | 5th – Luis Hong Sanchez & Ruiwen Fu |
R | 4th – Constantin Weisser & Charlotte Ryan 7th – William Souillard-Mandar & Alexa Jan |
P | 4th – Constantin Weisser & Charlotte Ryan 7th – Jonathan Tidor & Katherine Mathison |
J | 7th – Constantin Weisser & Charlotte Ryan |
Smooth
CHAMP
Overall | 4th – Giorgio Gaglia & Natasha Struchkova |
INTERMEDIATE
WT | 7th – Andrew Tu & Ava LaRocca |
V | 4th – Andrew Tu & Ava LaRocca |
BEGINNER
W | 1st – Jonathan Tidor & Katherine Mathison 4th – Constantin Weisser & Ruiwen Fu 5th – Hamid Doost & Daria Osipova 6th – Victor Quach & Yuening Zhang |
T | 2nd – Constantin Weisser & Ruiwen Fu 3rd – Jonathan Tidor & Katherine Mathison 6th – Victor Quach & Yuening Zhang |
F | 1st – Jonathan Tidor & Katherine Mathison 3rd – Constantin Weisser & Ruiwen Fu 4th – Victor Quach & Yuening Zhang |
V | 3rd – Jonathan Tidor & Katherine Mathison |
Rhythm
PRECHAMP
CRSwB | 7th – Boris Yelin & Tsotso Ablorh |
ADVANCED
CRSw | 2nd – Jesse Kirkpatrick & Electra Carzis |
B | 1st – Jesse Kirkpatrick & Electra Carzis |
M | 5th – Jesse Kirkpatrick & Electra Carzis |
INTERMEDIATE
B | 6th – Vanessa Lam & Sarah Chu |
BEGINNER
C | 4th – William Souillard-Mandar & Alexa Jan 7th – Jonathan Tidor & Katherine Mathison |
R | 2nd – William Souillard-Mandar & Alexa Jan |
Sw | 1st – Constantin Weisser & Charlotte Ryan |
B | 2nd – Constantin Weisser & Charlotte Ryan 6th – Patrik Braun & Miray Omurtak |
M | 3rd – Cecilia Esterman & Sonia Zhang |
Back to Results.