BU 2018 Team Finalists
Here is a complete list of team finalists. For full results, check out the o2cm website!
Standard
PRECHAMP
WTVFQ | 3rd – Corey Cleveland & Clio Flikkema 4th – Dmytro Matvieievsky & Christina Jarymowycz 8th – Alexander Creely & Rachael Schwartz |
NOVICE
WTVFQ | 1st – Corey Cleveland & Clio Flikkema 2nd – Charles Hirst & Laura Aravena 3rd – Dmytro Matvieievsky & Christina Jarymowycz 6th – Alexander Creely & Rachael Schwartz 8th – Boris Yelin & Lin Quek |
GOLD
WTFQ | 1st – Charles Hirst & Laura Aravena |
V* | 1st – Charles Hirst & Laura Aravena 6th – Andrew Tu & Ava LaRocca * syllabus |
SILVER
WQ | 3rd – Jesse Kirkpatrick & Marina Hostrop 4th – Stewart Hou & Scarlet Ren 8th – Andrew Tu & Ava LaRocca |
T | 2nd – Jesse Kirkpatrick & Marina Hostrop 4th – Mikhail Shalaginov & Si Li 5th – Stewart Hou & Scarlet Ren |
F | 2nd – Stewart Hou & Scarlet Ren 4th – Jesse Kirkpatrick & Marina Hostrop 5th – Andrew Tu & Ava LaRocca |
BRONZE
WQ | 2nd – Jonathan Tidor & Katherine Mathison 3rd – Jose Cruz & Charlotte Ryan 5th – Patrik Braun & Sonia Zhang 6th – Hamid Doosthosseini & Daria Osipova |
T | 2nd – Jonathan Tidor & Katherine Mathison 3rd – Jose Cruz & Charlotte Ryan 4th – Stewart Hou & Jackie Lin 5th – Constantin Weisser & Karin Herzog 7th – Luis Hong Sanchez & Doris Fu |
Overall | 2nd – Jonathan Tidor & Katherine Mathison 3rd – Jose Cruz & Charlotte Ryan |
Latin
CHAMP
Overall | 3rd – Boris Yelin & Juliana Neves |
PRECHAMP
CSRJ | 3rd – Vincent van Mierlo & Christina Jarymowycz 4th – Corey Cleveland & Clio Flikkema 5th – Michael Moebius & Jessica Bernier 6th – Jorge Valdez & Laura Perovich |
NOVICE
CSRJ | 2nd – Vincent van Mierlo & Christina Jarymowycz 3rd – Corey Cleveland & Clio Flikkema 4th – Michael Moebius & Jessica Bernier 5th – Jorge Valdez & Laura Perovich 6th – Alexander Creely & Mariela Dyer |
P | 1st – Vincent van Mierlo & Christina Jarymowycz 3rd – Alexander Creely & Mariela Dyer |
GOLD
CSRJ | 4th – Cedric Delmy & Rachael Schwartz 6th – Alexander Creely & Mariela Dyer |
P* | 1st – Jesse Kirkpatrick & Electra Carzis 7th – Lindy Blackburn & Wenqi Gao * syllabus |
SILVER
CR | 1st – Jesse Kirkpatrick & Electra Carzis 2nd – Andrew Tu & Ava LaRocca 5th – Jad Elmourad & Beste Kaygisiz 6th – Anna Soong & Amanda Code 8th – Lindy Blackburn & Wenqi Gao |
SJ | 1st – Jesse Kirkpatrick & Electra Carzis 2nd – Andrew Tu & Ava LaRocca 3rd – Jad Elmourad & Beste Kaygisiz 6th – Anna Soong & Amanda Code |
Overall | 1st – Jesse Kirkpatrick & Electra Carzis 2nd – Andrew Tu & Ava LaRocca |
BRONZE
CR | 1st – William Souillard-Mandar & Alexa Jan 2nd – Constantin Weisser & Charlotte Ryan 3rd – Victor Quach & Yuening Zhang 4th – Jackie Lin & Virginia Faust 5th – Luis Hong Sanchez & Doris Fu |
J | 1st – Constantin Weisser & Charlotte Ryan 2nd – Yousef Mardini & Miray Omurtak 3rd – Victor Quach & Yuening Zhang 4th – Jackie Lin & Virginia Faust 6th – Luis Hong Sanchez & Doris Fu |
Overall | 1st – Constantin Weisser & Charlotte Ryan 2nd – Victor Quach & Yuening Zhang 3rd – William Souillard-Mandar & Alexa Jan |
Smooth
PRECHAMP
WTFV | 2nd – Charles Hirst & Laura Aravena 3rd – Boris Yelin & Amanda Hutter |
NOVICE
WTFV | 1st – Charles Hirst & Laura Aravena 2nd – Boris Yelin & Amanda Hutter 7th – Aaron Beal & Ying Zhang |
GOLD
WTFV | 5th – Aaron Beal & Ying Zhang |
SILVER
WT | 2nd – Mikhail Shalaginov & Anna Soong 3rd – Oles Shtanko & Anna Sinelnikova 4th – Lindy Blackburn & Si Li |
FV | 5th – Oles Shtanko & Anna Sinelnikova |
BRONZE
WT |
3rd – TBA & Jackie Lin 4th – Constantin Weisser & Karin Herzog 5th – Hamid Doosthosseini & Daria Osipova 6th – Victor Quach & Yuening Zhang |
F | 3rd – Constantin Weisser & Karin Herzog 4th – Hamid Doosthosseini & Daria Osipova 5th – Victor Quach & Yuening Zhang 6th – Patrik Braun & Sonia Zhang 7th – Andrew Tu & Virginia Faust |
Rhythm
PRECHAMP
CRSwBM | 2nd – Boris Yelin & Marissa Pioso |
NOVICE
CRSwBM | 1st – Boris Yelin & Marissa Pioso |
GOLD
CRSwM | 6th – Mikhail Shalaginov & Si Li |
B* | 2nd – Jesse Kirkpatrick & Electra Carzis * syllabus |
SILVER
CR | 1st – Lindy Blackburn & Electra Carzis |
SwM | 4th – Lindy Blackburn & Electra Carzis |
Overall | 2nd – Lindy Blackburn & Electra Carzis |
BRONZE
CR | 1st – Luis Hong Sanchez & Doris Fu 5th – Constantin Weisser & Charlotte Ryan 6th – William Souillard-Mandar & Alexa Jan 7th – Jonathan Tidor & Katherine Mathison |
Sw | 2nd – Constantin Weisser & Charlotte Ryan 4th – Luis Hong Sanchez & Doris Fu 5th – Yousef Mardini & Miray Omurtak |
Overall | 2nd – Luis Hong Sanchez & Doris Fu 3rd – Constantin Weisser & Charlotte Ryan |
Back to Results.